Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Niemcy
Berlin
Białoruś
Mińsk
Czechy
Praga
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Ukraina
Łotwa
Niemcy
Białoruś
Czechy
Ozonowanie

Ozonowanie

U nas za tę usługę zapłacisz
od 40.00 zł

Ozonowanie samochodu — czym jest?

Przez wiele lat nie istniała metoda pozwalająca na sprawne usunięcie najbardziej niedostępnych zabrudzeń w kabinie samochodowej. Mycie ręczne, używanie specjalnych chemikaliów, czy nawet odkurzacza piorącego zawsze pozostawiało drobne cząsteczki zanieczyszczeń. Ozonowanie samochodu jest natomiast procesem, który w takich sytuacjach sprawdzi się najlepiej. Początkowo metoda ozonowania stosowana była jedynie w klimatyzacjach samochodowych, jednak z czasem zaczęto używać jej w całym wnętrzu. Ozonowanie to proces dezynfekcji — czyszczący dogłębnie czyszczący i docierający do najbardziej niedostępnych zakamarków samochodu. Dzięki ozonowi — gazowi posiadającemu właściwości utleniające — istnieje możliwość usunięcia wszelkich cząsteczek brudu pozostawionych w naszym samochodzie. Ozonowanie samochodu sprawia, iż niewielkie cząsteczki zanieczyszczeń się rozpadają. Cały proces jest przyjazny środowisku oraz zdrowiu człowieka — jedyną pozostałością po ozonowaniu auta jest bowiem tlen.

Ozonowanie samochodu — na czym polega?

Ozonowanie samochodu to proces dezynfekcji, który nie wymaga używania zewnętrznych środków bakteriobójczych. Mimo to sprawia, iż wszelkie bakterie, mikroorganizmy czy inne zanieczyszczenia rozkładają się pod wpływem działania ozonu. Jest to gaz znany przede wszystkim za swój charakterystyczny zapach — bowiem po każdej burzy w powietrzu pojawiają się jego cząsteczki. Sam proces ozonowania auta polega na doprowadzeniu gazu do wnętrza samochodu. Można to zrobić, używając specjalnego sprzętu — ozonatora. Wyróżniamy dwa rodzaju ozonatorów — do stosowania wewnątrz samochodu lub na zewnątrz pojazdu. Ozonowanie auta w jego wnętrzu jest prostsze i należy jedynie zwrócić uwagę, by wnętrze samochodu pozostawało szczelne podczas całego procesu. W przypadku ozonatorów zewnętrznych ozon doprowadzany jest do kabiny rurą. Podobnie jak w przypadku ozonatorów wewnętrznych, nie wolno pozostawiać nieszczelności, gdyż może sprawić, iż ozonowanie samochodu nie będzie w pełni skuteczne.

Ozonowanie – jak przygotować samochód do tego procesu?

Ozonowanie samochodu nie powinno zastępować tradycyjnego czyszczenia wnętrza pojazdu. Przed zdecydowaniem się na ozonowanie auta koniecznie należy wykonać parę czynności, które sprawią, iż będzie ono jeszcze skuteczniejsze. Przede wszystkim należy pozbyć się wszelkich nieczystości, które powodują nieprzyjemny zapach bądź mogą być źródłem zanieczyszczeń. Kolejnym elementem, który warto wykonać, jest mycie tapicerki samochodowej oraz pranie dywaników samochodowych. Należy jednak odczekać, aby wnętrze samochodu było całkowicie suche. Tylko bardziej zaawansowane ozonatory posiadają możliwość ozonowania auta, gdy jego wnętrze ciągle jest wilgotne. Przed włączeniem ozonatora warto również zamknąć obieg powietrza w samochodzie oraz włączyć klimatyzację, by cząsteczki ozonu przedostały się również w obieg klimatyzacji. Całkowite ozonowanie auta trwa około godziny. Po wykonaniu wszystkich czynności i upływie odpowiedniej ilości czasu z pewnością cieszyć się będziemy czystym i całkowicie zdezynfekowanym samochodem.