Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone
Naprawa polaczeń elektrycznych

Naprawa polaczeń elektrycznych

U nas za tę usługę zapłacisz
od 59.50 zł

Płyta elektryczna podstawowym wyposażeniem każdej kuchni

Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni jest płyta, zwana również kuchenką, na której to przygotowane są codziennie niemal wszelkie potrawy. Obecnie częstym wyborem jest płyta grzewcza elektryczna z polami grzewczymi, której grzałki pokryte są warstwą żeliwną lub ceramiczną. Jak sama nazwa wskazuje, płyta elektryczna zasilana jest prądem, natomiast po odłączeniu grzałki pozostają jeszcze przez jakiś czas ciepłe. Klasyczna płyta elektryczna składa się z czterech pól grzewczych, idealnych do przyrządzania posiłków dla całej rodziny. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na moc pól grzewczych – im jest ona mniejsza, tym w dłuższej perspektywie czasu oznacza to większe oszczędności. Warto wiedzieć, że nowoczesne płyty elektryczne mają wbudowaną funkcję zabezpieczającą przed przypadkowym włączeniem – jest to opcja szczególnie zalecana, jeżeli w domu są małe dzieci.

Odpowiednie podłączenie płyty elektrycznej – jak?

Wbrew obawom, podłączenie płyty elektrycznej jest proste i nie wymaga fachowej wiedzy. Płyta grzewcza elektryczna powinna być po prostu podłączona do gniazdka elektrycznego. Jak z każdym sprzętem elektrycznym, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że instalacja elektryczna jest sprawna. Przede wszystkim najpierw zapoznaj się z instrukcją dołączoną do urządzenia i postępuj według wytycznych. Warto zwrócić uwagę na adnotację mówiącą, że płyta elektryczna może być tylko podłączona przez certyfikowanego elektryka - w przeciwnym razie sprzęt nie będzie objęty gwarancją. W takim wypadku samodzielne podłączenie płyty elektrycznej będzie skutkowało utratą prawa do reklamacji uszkodzeń powstałych w czasie użytkowania. Sprawdź również, jakie parametry są konieczne do montażu zakupionego sprzętu – zwłaszcza fazowość instalacji i napięcie.

Płyta elektryczna a indukcyjna – co wybrać?

Podczas wyposażania kuchni często stajemy przed pytaniem: płyta elektryczna a indukcyjna? Rodzaj płyty powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, dlatego warto znać podstawowe różnice między rodzajami płyt grzewczych. Zarówno płyta elektryczna, jak i indukcyjna są zasilane prądem. Ta pierwsza może występować w formie ceramicznej lub żeliwnej, natomiast ta druga posiada zazwyczaj szklaną powierzchnią. Podstawową różnicą jest sposób działania – płyta indukcyjna wykorzystuje pole magnetyczne, które generuje prądy wirowe w ogrzewanym naczyniu. Dzięki indukcji elektromagnetycznej nagrzewa się tylko to miejsce, na którym postawiono garnek – zapobiega to utracie ciepła i zmniejsza ryzyka oparzeń, w porównaniu do płyty elektrycznej, która nagrzewa się cała. Tym samym, używanie płyt indukcyjnych jest też energooszczędne i wydajniejsze. Niestety, do gotowania na indukcji potrzebne są przystosowane do tego naczynia, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Natomiast płyta elektryczna jest zdecydowanie tańsza i prostsza w użytkowaniu. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad plusami i minusami każdego z rozwiązań, aby być w pełni zadowolonym z zakupu.