Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone
Montaż/wymiana syfonu w umywalce

Montaż/wymiana syfonu w umywalce

U nas za tę usługę zapłacisz
od 48.00 zł

Od czego zacząć montaż syfonu - jak to zrobić dokładnie?

Syfon to element umieszczony pod umywalką, wanną lub brodzikiem, odpowiedzialny za odprowadzanie wody. Jeżeli planujemy jego wymianę, po zakupieniu prawidłowo dobranego modelu powinniśmy koniecznie zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. Bazując na obecnych w niej wytycznych, łatwiej ułożymy poszczególne elementy we właściwej kolejności – co ograniczy ryzyko wycieku wody z syfonu.

Na początku pod stalowym sitkiem umieśćmy uszczelkę oraz zamocujmy kielich odpływu w otworze umywalki. Następnie zamontujmy korek; w przypadku modelu automatycznego musimy zaczepić linkę spustu od spodu do pokrętła. Na tym etapie starannie dopasujmy uszczelkę między pokrętłem a korpusem. Kolejnym krokiem jest przykręcenie przelewu górnego oraz dopasowanie rur spustowych, znajdujących pomiędzy sitkiem a syfonem oraz odpływem kanalizacji. W tym celu powinniśmy dociąć je niewielką, ostrą piłą. Pamiętajmy, by spadek rur odpływowych wynosił około 2%. Kończąc wymianę syfonu w umywalce lub pod wanną skontrolujmy, czy wszystkie elementy są dobrze przymocowane oraz przeprowadźmy próbę szczelności.

Montaż syfonu - jak dobrać odpowiedni?

Aby dobrać odpowiedni syfon do umywalki lub brodzika, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na średnicę i kształt odpływu. Większość modeli ceramiki sanitarnej posiada odpływ 1,5 lub 3,5 cala oraz owalny kształt. W sprzedaży znajdziemy również syfon dedykowany do zlewów z kwadratowym odpływem.

Kolejnym elementem jest dopasowanie syfonu do ilości komór w zlewozmywaku. Do modelu jednokomorowego zakupmy wersję z jednym odpływem i przelewem. Jeżeli posiadamy zlew dwukomorowy, będziemy potrzebować egzemplarza z dwoma odpływami. Pamiętajmy przy tym o zmierzeniu rozstawu i wysokości otworów oraz dopasowaniu do nich odpowiedniego modelu.

A może planujemy wymianę syfonu w brodziku? W celu doboru optymalnego wariantu – prócz wspomnianej wcześniej średnicy odpływu – musimy mieć na uwadze także głębokość brodzika. W sprzedaży dostępne są zarówno wersje uniwersalne, jak i egzemplarze o wysokości jedynie kilku centymetrów, dedykowane do płaskich brodzików Sprawdźmy także skuteczność odprowadzania wody określaną w litrach na minutę, która powinna być zgodna z przepływem zamontowanej baterii. Dzięki temu wyeliminujemy problem przepełniania się brodzika i zalewania łazienki.


Jak wygląda wymiana syfonu w brodziku?

Montaż syfonu w brodziku – podobnie jak jego instalacja w umywalce czy zlewie – wymaga zapoznania się z wytycznymi producenta. Szczególnie istotne jest prawidłowe umieszczenie korpusu z uszczelką pod brodzikiem; jest to bowiem miejsce najbardziej narażone na niepożądane wycieki. Następnie musimy połączyć syfon z rurą kanalizacyjną, używając do tego celu kolanka o odpowiedniej średnicy. Ostatnim krokiem będzie osadzenie czyszczaka i zamontowanie pokrywy we właściwym miejscu. Nie zapominajmy o starannym, kilkukrotnym skontrolowaniu szczelności. Pozwoli to ograniczyć ryzyko ewentualnych wycieków, które – niezauważone przez dłuższy czas – mogą poczynić znaczne szkody pod powierzchnią brodzika.