Czyszczenie grilla gazowego - jak wykonać tę pracę?
Sezon grillowy tuż tuż. Dowiedzcie się, jak wykonać czyszczenie grilla gazowego krok po kroku i wypróbujcie sprawdzone metody!
Potrawy z grilla są bardzo lubiane przez wiele osób. Coraz więcej zdaje sobie sprawę, że grill gazowy jest lepszym rozwiązaniem od węglowego. Jednak jak każdy grill, także i gazowy wymaga czyszczenia po każdej eksploatacji. Jak wykonać tę pracę? Dziś podpowiemy, jak przeprowadzić czyszczenie grilla gazowego domowymi sposobami.
Czyszczenie grilla gazowego — jak wykonuje się je według zaleceń producenta?
Aby wykonać czyszczenie grilla gazowego, możesz zaopatrzyć się w akcesoria, które pomogą Ci uzyskać pożądany rezultat. Do takich elementów należy szczotka ze stali szlachetnej. Dzięki niej możesz zeskrobać pozostały na ruszcie zaschnięty brud. Jednak przed wykonaniem tej pracy powinieneś wypalić grilla, to znaczy ustawić go na maksymalną temperaturę przy zamkniętej pokrywie. Gdy dym przestanie się unosić, to znak, że można zakończyć ten proces.
Wypalanie zwykle trwa 15-20 minut. Potem trzeba poczekać, aż grill ostygnie. Czyszczenie rusztu grilla można wtedy wykonać wspomnianą szczotką. Z kolei tacę ociekową skutecznie oczyścisz przy użyciu ciepłej wody. Możesz też wykorzystać specjalne płyny do czyszczenia rekomendowane przez producenta. Grilla możesz potem wytrzeć ręcznikiem papierowym.
Czyszczenie grilla domowymi sposobami — o czym należy pamiętać?
Warto jeszcze poznać domowe sposoby na czyszczenie rusztu z grilla. Jeżeli nie masz pod ręką wspomnianej drucianej szczotki, to nie musisz się przejmować. Wystarczy, że posiadasz folię aluminiową, którą zwiniesz w kulkę. Jest to doskonały środek do usuwania zanieczyszczeń z rusztu. Możesz też usunąć zabrudzenia, nakładając na ruszt trochę soku z cytryny lub octu. Sprawdzi się też cebula. Po nadzianiu jej na widelec przetrzyj powierzchnię grilla.
Do usunięcia uporczywych zabrudzeń po ostygnięciu rusztu możesz użyć także roztworu sody oczyszczonej i wody, a następnie wytrzeć ruszt do sucha. Ruszt można też wyłożyć folią aluminiową posypaną solą i podgrzewać. To też dobry sposób na stare tłuste plamy czy zaschnięte jedzenie. Jeżeli chcesz czyścić palniki, to odłącz grilla od źródła gazu. Najlepiej, gdy je zdemontujesz, a po umyciu zamontujesz ponownie. Do czyszczenia wykorzystaj rekomendowaną szczotkę ze stali szlachetnej.
Ruszt do grilla czyszczenie — jak często należy je wykonywać?
Warto pamiętać, że czyszczenie grilla gazowego, podobnie jak innych rodzajów grilla, należy wykonywać po każdym użyciu. Dzięki temu można uniknąć powstawania uporczywych zabrudzeń, które trudniej jest usunąć. Po zakończonym czyszczeniu musisz jeszcze zabezpieczyć ruszt. Najlepiej użyć do tego oleju, który będzie działał jak środek konserwujący i zapobiegał rdzewieniu.