Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Czyszczenie żelazka folią, octem i innymi metodami

Komu nie zdarzyło się przypalenie żelazka? Wtedy konieczne jest jego dokładne wyczyszczenie. Dziś podpowiemy, jak przeprowadzić czyszczenie żelazka i jakie środki można do tego celu zastosować. Dowiecie się, jak czyścić żelazko na co dzień i po przypaleniu stopy urządzenia.

Czyszczenie żelazka na co dzień

Czyszczenie tego urządzenia trzeba przeprowadzać co jakiś czas, ponieważ osadzają się na nim drobinki tkanin, sierść zwierząt i kurz. Ponadto rdzawe plamy mogą powstawać ze stosowania twardej wody z kranu do żelazka. Czyścić żelazko warto co najmniej raz w miesiącu, nawet jeśli wyposażone jest w funkcję samoczyszczenia. Otwory na parę można delikatnie wyczyścić patyczkiem do uszu.

Czyszczenie żelazka octem

Trzeba wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i wlać do pojemnika na wodę w urządzeniu. Następnie należy podłączyć je do prądu i włączyć tryb maksymalnej pary. Żelazko trzymaj w pozycji poziomej jak do prasowania. Z urządzenia powinny wydobyć się cząstki kamienia i brudu.

Następnie wykonaj czyszczenie stopy żelazka. Dwie łyżeczki octu zmieszaj z łyżeczką soli kuchennej i przecieraj urządzenie bawełnianą ściereczką namoczoną w przygotowanym roztworze. Można też użyć starej szczoteczki do zębów. Nie stosuj żadnych drucianych narzędzi.

Jak wykonać czyszczenie przypalonego żelazka?

Jeżeli do stopy urządzenia przykleił się przypalony materiał, to najpierw trzeba je ostudzić po odłączeniu od prądu, a następnie włączyć, ustawić na najniższą temperaturę i spróbować zeskrobać przypalenie np. drewnianą szpatułką. Samą powierzchnię żelazka można wyczyścić przy zastosowaniu jednej łyżeczki wody destylowanej zmieszanej z dwiema łyżeczkami sody. Należy nałożyć pastę na kwadrans, a następnie ją ściągnąć.

Można też wyczyścić żelazko octem z sodą, stosując proporcję 2:1. Miksturę należy lekko podgrzać przed nałożeniem na stopę urządzenia. Można spróbować także usunąć przypalenia przy użyciu zmywacza do paznokci. Wystarczy moczyć w nim patyczki kosmetyczne i przecierać przypalenia na żelazku ustawionym na najniższej temperaturze.

Czyszczenie żelazka folią aluminiową – prosty trik na usunięcie przypaleń

Folia aluminiowa to skuteczny i prosty sposób na usunięcie osadów oraz przypaleń z powierzchni żelazka. Oto jak to zrobić krok po kroku:

  1. Przygotowanie materiałów

    • Weź kawałek folii aluminiowej (najlepiej złożonej na kilka warstw).
    • Opcjonalnie przygotuj odrobinę soli, jeśli przypalenia są bardzo uporczywe.
  2. Pocieranie stopy żelazka

    • Rozłóż folię aluminiową na równej powierzchni.
    • Przesuwaj nagrzane, ale wyłączone żelazko po folii, wykonując delikatne ruchy.
    • Możesz również pocierać stopę żelazka folią trzymaną w dłoni.
  3. Dodatkowe wsparcie solą (opcjonalnie)

    • Posyp folię cienką warstwą soli i pocieraj po niej żelazkiem.
    • Kryształki soli pomogą skuteczniej usunąć trudniejsze przypalenia.
  4. Wytarcie i przetestowanie

    • Przetrzyj stopę żelazka wilgotną ściereczką, aby usunąć resztki zabrudzeń.
    • Prasuj starą ściereczkę lub ręcznik papierowy, aby sprawdzić, czy powierzchnia jest czysta.

Dzięki tej metodzie przypalone osady zostaną usunięte, a urządzenie odzyska gładką powierzchnię, gotową do dalszego użytkowania.

Podsumowując, regularne czyszczenie żelazka to klucz do jego długiej żywotności i skutecznej pracy. Niefortunne przypalenia mogą negatywnie wpływać na działanie urządzenia, a nawet powodować plamy na ubraniach. Odpowiednia konserwacja pozwala uniknąć problemów i zapewnia idealnie gładką powierzchnię stopy, co przekłada się na wygodne i efektywne prasowanie. Mamy nadzieję, że powyższe skuteczne metody, w tym czyszczenie żelazka folią aluminiową, octem i sodą pomogą Ci utrzymać je w czystości.

Zamówić sprzątanie
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy