Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Niemcy
Berlin
Białoruś
Mińsk
Czechy
Praga Brno
Słowacja
Bratysława
+48 732 106 566
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Ukraina
Łotwa
Niemcy
Białoruś
Czechy
Słowacja

Jak efektywnie i dlaczego warto czyścić żelazko?

Sprawne żelazko jest podstawą udanego prasowania, dlatego dowiedz się, jakich błędów unikać podczas korzystania z neigo i jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie żelazka.

Dlaczego należy czyścić żelazko?

Jak każdy inny sprzęt domowy, właściwa pielęgnacja i regularne czyszczenie żelazka jest konieczne. Wydawać by się mogło, że skoro prasujemy najczęściej ubrania świeżo wyprane, żelazko nie powinno się brudzić. Jednak najczęstszym powodem zabrudzenia powierzchni żelazka jest przypalenie prasowanej tkaniny. O to jest nietrudno, ponieważ wystarczy przyłożyć zbyt nagrzaną płytę do tkaniny lub pozostawić ją zbyt długo. Innym problem jest powstawanie kamienia, zwłaszcza w wyniku używania twardej wody. Żeby zapobiec zbieraniu się kamienia, zawsze należy wlewać do żelazka tylko wodę przefiltrowaną.

Rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest stopa żelazka, również ma decydujący wpływ na to, jak szybko będą się zbierać zabrudzenia i jak często potrzebne będzie czyścić żelazko. Powłoki szafirowe i ceramiczne są najbardziej odporne na zarysowania, a teflonowe, stalowe i aluminiowe bardzo podatne na uszkodzenia i przetarcia. Czyszczenie żelazka to gwarancja udanego prasowania i uniknięcie pozostawienia plam na ubraniach.

Jak czyścić żelazko domowymi sposobami?

Przed przystąpieniem do czyszczenia żelazka koniecznie upewnij się, że jest ono odłączone od źródła zasilania i nie jest nagrane do wysokiej temperatury. Najprostszym sposobem, aby wyczyścić żelazko, są kwaśne substancje, które możemy znaleźć w naszej kuchni, a mianowicie ocet lub sok z cytryny. Aby wyczyścić żelazko, należy nasączyć miękką ściereczkę takim roztworem i delikatnie wycierać metalową powierzchnię. Innym pomocnym składnikiem jest soda oczyszczona — przygotuj mieszanka z sody i octu i taką pastą usuniesz uporczywy trud. Taki roztwór pomoże również wyczyścić żelazko z kamienia.

Można również wlać ocet do żelazka, nagrzać je do wysokiej temperatury i włączyć funkcję prasowania z parą. W ten sposób pozbędziemy się zalegającego kamienia we wnętrzu urządzenia. Pamiętaj, że zapach octu rozprowadzi się po całym pokoju, dlatego zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Na koniec powtórz tę czynność z przefiltrowaną wodą, aby zabezpieczyć przed pozostaniem zapachu octu podczas kolejnego prasowania.

Czyszczenie żelazka - czego unikać?

Podczas czyszczenia żelazka należy pamiętać o kilku rzeczach, które należy unikać, aby nie dopuścić do trwałego zniszczenia powłoki. Po pierwsze, zrezygnuj z detergentów, środków do czyszczenia metali, wybielaczy, ponieważ są one zbyt mocne i łatwo mogą uszkodzić strukturę stopy. Nie używaj do czyszczenia żelazka ostrych przedmiotów, drucianych szczotek, szorstkich gąbek i unikaj zbyt mocnego tarcia powierzchni. Każde zarysowanie negatywnie wpływa na trwałość metalu i pogarsza jakość prasowania. Do czyszczenia otworów parowych używaj tylko patyczków higienicznych do uszu, a nie metalowych spinek czy szpilek.

Dobrym rozwiązaniem jest również dbanie o żelazko po każdym prasowaniu — zaleca się wylewanie wody za każdym razem, by zapobiec gromadzenia się kamienia oraz bakterii i grzybów. Przed każdym użyciem warto również przetrzeć płytę łagodnie namoczonym ręcznikiem papierowym lub chusteczką, aby ściągnąć zaległy kurz. Dbając prawidłowo o sprzęt i znając podstawowe metody, nie będziemy mieli kłopotu z tym, aby wyczyścić żelazko.

Zamów sprzątanie oraz czyszczenie sprzętu AGD
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Latest blog posts
Cennik Usług Sprzątających w Warszawie - Kompleksowy Przewodnik

Cennik Usług Sprzątających w Warszawie - Kompleksowy Przewodnik️

W dzisiejszych czasach, kiedy życie staje się coraz bardziej zabiegane, wielu z nas szuka sposobów, aby zaoszczędzić czas i energię na codziennych obowiązkach, takich jak sprzątania mieszkań i domów. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy sprzątające, oferujące szeroki zakres usług, od podstawowego sprzątania po kompleksowe czyszczenie po remoncie. Kluczowym aspektem przy wyborze firmy jest jednak zrozumienie, jak kształtują się ceny i co wpływa na końcową wycenę usługi.

Ile kosztuje sprzątanie domu i mieszkania? Ceny i porady - Warszawa i inne miasta

Ile kosztuje sprzątanie domu i mieszkania? Ceny i porady - Warszawa i inne miasta️

Czystość w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i samopoczucia wszystkich domowników. W dzisiejszych zabieganych czasach nie każdy ma jednak czas lub energię, by samodzielnie zadbać o porządek, szczególnie w dużych przestrzeniach lub przy intensywnym trybie życia. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych usług sprzątających. Ile biorą za sprzątanie mieszkania lub domu?

Ile kosztuje pranie dywanu? - Zamów pranie chemiczne dywanu już dziś!

Ile kosztuje pranie dywanu? - Zamów pranie chemiczne dywanu już dziś!️

Zastanawiasz się, ile kosztuje pranie dywanu? Clean Whale oferuje pranie chemiczne dywanu już od 10 zł za metr!

Pranie dywanów Warszawa - Cennik

Pranie dywanów Warszawa - Cennik️

Zastanawiasz się, ile kosztuje pranie dywanów w Warszawie? Clean Whale oferuje pranie wykładzin i dywanów już od 10 zł za metr!