Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

5 sposobów na porządki przed świętami

Idzie wiosna, a wraz z nią wzrasta nasza ochota na ogarnięcie przestrzeni wokół nas. Poznaj niezawodne pomysły na wiosenne i świąteczne porządki.

Poznaj sprawdzone sposoby na wiosenne porządki

Na dworze robi się coraz cieplej, a my z każdym dniem mamy coraz więcej energii do działania. To naturalne, że z pierwszymi promieniami słońca budzi się w nas pragnienie do wyjścia z zimowego letargu i zaprowadzenia wokół siebie porządku.

Dla wielu polskich rodzin świąteczne porządki są naturalnym elementem kalendarza. Dla innych wiosenne porządki pomagają się przygotować na nadchodzące ciepłe miesiące, kiedy cieszenie się życiem jest znacznie ważniejsze od porządków w domu.

Firma Clean Whale bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu dzieli się swoimi pomysłami na gruntowne porządki.

Poznaj 5 skutecznych sposobów na wiosenne porządki

1) Zarezerwuj sobie cały weekend i przygotuj solidny plan

Upewnij się, że masz dwa pełne dni na gruntowne sprzątanie mieszkania. Wypisz sobie na kartce bądź w kalendarzu wszystkie przestrzenie, którym chciałbyś poświęcić szczególną uwagę – szafki kuchenne, do których zaglądasz raz na kwartał, spiżarka, garderoba.

Poświęć ten czas na to, żeby przejrzeć rzeczy w łazience i kuchni i wyrzucić te, które są przeterminowane lub zepsute. Nie ma sensu, żeby niepotrzebnie zagracały Twoją przestrzeń.

2) Zaangażuj wszystkich domowników

Bardzo istotne jest angażowanie swoich dzieci do porządków już od najmłodszych lat. Zaproponuj im grę w wiosenne porządki – w zależności od wieku podziel między nie odpowiednie obowiązki.

Dzieci mogą bez problemu zetrzeć kurze, poukładać zabawki, złożyć ubrania i odłożyć do szafy. Nastoletnie dzieci natomiast mogą Cię odciążyć z większości czynności porządkowych, nie bój się ich angażować.

Gra „Wiosenne porządki” jest Twoją szansą na zyskanie stałych pomocników przy sprzątaniu!

3) Przygotuj cały sprzęt i środki do sprzątania

Przed rozpoczęciem wiosennych porządków upewnij się, że masz wszystkie potrzebne narzędzia i preparaty – jak będziesz w ferworze pracy, nie będziesz chciał go przerywać, żeby skoczyć do Rossmana po skończony domestos.
Warto przygotować sobie kilka ściereczek i kilka gąbek, dużo płynu antystatycznego lub uniwersalnego płynu do sprzątania, środków do odtłuszczania i odkamieniania powierzchni.

Jeżeli jesteś zwolennikiem bardziej ekologicznego sprzątania, zaopatrz się w odpowiednią ilość sody oczyszczonej, octu i olejków eterycznych. Z tej trójki przygotujesz różne mikstury, które pomogą Ci się pozbyć nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń.

4) Zadbaj o odpowiedni nastrój

Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia, które wprawiają nas w nastrój odpowiedni do sprzątania. Są jednak takie triki, które każdemu z nas pomogą się nastroić.

Wybierz playlistę, która będzie Ci towarzyszyć podczas sprzątania. Kiedy zamiast wiosennych, robisz świąteczne porządki, możesz dodać sobie jakieś odświętne piosenki, żeby równocześnie przygotować się na świętowanie.

Jeśli wolisz podcasty, to też jest moment, żeby nadrobić kilka odcinków. Jeżeli przygotujesz je zawczasu, nie będziesz musiał przerywać sprzątania, żeby się zastanawiać, czego słuchać dalej.

Zadbaj o odpowiedni zapach. Możesz zapalić jakąś świeczkę czy kadzidło, żeby po domu zaczął się rozchodzić przyjemny zapach, jeszcze zanim będzie on posprzątany.

Pamiętaj, żeby już na samym początku pootwierać okna. Odświeżanie mieszkania sprawia, że naturalnie od razu staje się ono zwyczajnie świeższe!

5) Odpowiednia kolejność to podstawa

Podczas w porządków w domu najważniejsza jest prostota. Każde pomieszczenie po kolei, a w nim szafka po szafce. Warto pracować nad każdą przestrzenią zgodnie z ruchem wskazówek zegara i równocześnie od góry do dołu, żeby nie roznosić kurzu.

Pamiętaj też, żeby łazienkę sprzątać na samym końcu, ponieważ to właśnie w niej będziesz wylewać wodę po myciu podłóg w kolejnych pomieszczeniach i płukać ściereczki.

Rób też rzeczy równocześnie – wstaw kilka zmywarek z zakurzonymi rzeczami, nastaw kilka prań. W kuchni i łazience zalej przestrzenie do umycia środkami (umywalki, zlewy, wanny) i pozostaw na kilka minut, podczas których zetrzesz kurze. W ten sposób dasz środkowi więcej czasu do zadziałania.

Porządki w domu to niezwykle ważna sprawa, która wpływa nie tylko na przestrzeń, ale też Twoje własne samopoczucie i zdrowie. Raz na pół roku warto przeprowadzić gruntowne porządki i zająć się przestrzeniami, na które na co dzień nie mamy czasu. Jeżeli jednak Twój grafik jest dość napięty, nie wstydź się prosić o pomoc.

Już dzisiaj zobacz ofertę Clean Whale i zamów do sprzątania profesjonalistów, a sam zajmij się odgracaniem niepotrzebnych rzeczy!

Zamówić sprzątanie przed świętami
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy