Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Jak sprać żywicę z ubrania?

Na odzieży pozostała żywica po wizycie w lesie lub parku? Dowiedzcie się, jak sprać żywicę, a poradzicie sobie z uporczywą plamą bardzo szybko!

Przebywanie w lesie czy parku wiąże się z możliwością pobrudzenia odzieży żywicą. Ta naturalna substancja niestety nie jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego plamę z żywicy trzeba usunąć w jak największym stopniu przed praniem. Dziś podpowiemy, jak sprać żywicę z ubrań.

Jak sprać żywicę skutecznie?

Po wizycie w lesie na odzieży może pozostać pamiątka w postaci lepkiej żywicy. Jeżeli zastanawiacie się, jak sprać żywicę, to już spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż przede wszystkim nie można używać gorącej wody. W ten sposób można utrwalić plamę. Woda powinna być wręcz zimna. Sprawdzi się też lód w kostkach położony na plamę. Kiedy żywica stwardnieje, można ją delikatnie zeskrobać, uważając, by nie uszkodzić tkaniny. Następnie w pozostałą plamę można wetrzeć olejek herbaciany, który pełni funkcję rozpuszczalnika. Można go stosować na grubsze materiały.

Na tych bardziej delikatnych lepiej sprawdzi się ocet oraz odrobina alkoholu. Potem oczywiście odzież należy wrzucić do pralki i wyprać w jak najniższej temperaturze. Jak sprać żywicę z ubrań? Należy ustawić temperaturę 30 stopni i wybrać odpowiedni program.

Jak sprać żywicę z kurtki, ubrań z delikatnych, jasnych i ciemnych tkanin naturalnych i syntetycznych?

Bardzo często pojawia się pytanie, jak sprać żywicę z kurtki. W końcu w lesie czy parku nietrudno otrzeć się o drzewo i w ten sposób wrócić z pamiątką w postaci żywicy. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Jeżeli jest to materiał syntetyczny, np. poliester, to można spróbować usunąć żywicę przy użyciu spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1. Trzeba oczywiście podłożyć ręcznik pod materiał i przetrzeć plamę przygotowanym płynem. Jeżeli zastanawiacie się, jak sprać żywicę ze spodni typu jeansy, to dobrze sprawdzi się roztwór spirytusu lub acetonu z wodą w proporcji 3:1.

Jeżeli plama jest świeża, to można zastosować na nią tłuszcz, np. masło, pozostawić na 90 minut, a następnie na plamę nałożyć roztwór soli i amoniaku. Jak sprać żywicę z ubrań wykonanych z delikatnych tkanin? W tym przypadku można użyć białka jaja kurzego, a następnie wyprać je w niskiej temperaturze. Na jasny materiał można zastosować mieszankę sody i wody, a dokładnie pastę. Z kolei na ciemniejszych sprawdzi się zastosowanie tłuszczu, a następnie soli i amoniaku. Żywicę można usunąć i nie zniszczyć tkaniny. Zanim sięgniecie po odplamiacze dedykowane takim trudnym plamom, spróbujcie jednej z powyższych metod.

Zamówic sprzątanie
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy