Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Czechy
Praga Brno
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Białoruś
Mińsk
Słowacja
Bratysława
Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Czechy
Ukraina
Łotwa
Białoruś
Słowacja
Stany Zjednoczone

Domowe sposoby na czyszczenie szyby piekarnika

W natłoku obowiązków domowych zdarza nam się zapomnieć wyczyścić sprzęty gospodarstwa domowego i ich mycie odkładamy na wieczne nigdy. Kiedy decydujemy się w końcu na czyszczenie piekarnika, okazuje się, że jest on pełen trudnych do pokonania zabrudzeń. Pierwszy raz może być wyjątkowo trudny, jeśli nie wiemy, jak się za to zabrać.

Istnieje wiele sposobów na domowe czyszczenie piekarnika. Większość z nich nie wymaga specjalistycznych środków i nowych narzędzi. Możesz go wyczyścić tym, co już masz we własnej kuchni!

Ważne jest to, aby czyszczenie szyby piekarnika przeprowadzać z podobną regularnością, z jaką go używamy. Nieestetyczne plamy tłuszczu na szybie są widoczne z zewnątrz i będą widoczne gołym okiem dla odwiedzających nas gości. Przed rozpoczęciem czyszczenia wyjmij z piekarnika blachę i kratkę. Upewnij się, że piekarnik nie jest włączony i zdążył się ostudzić od ostatniego użycia.

Istnieje wiele profesjonalnych środków, które obiecują pokonać zabrudzenia, jednak często są one bardzo drogie i tylko zagracają nam dodatkowo przestrzeń.

Dodatkowe sposoby na czyszczenie szyby piekarnika znajdziesz na dole artykułu. Zastanówmy się najpierw, jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie piekarnika.

Soda

Wymieszaj wodę z sodą w stosunku 1:1. Za pomocą spryskiwacza rozpyl roztwór po piekarniku i pozostaw na 10 min, żeby mu dać czas zadziałać. Nie zapomnij o szybie! Następnie przetrzyj wnętrze piekarnika suchą ściereczką.

Ocet

Być może jeszcze nigdy nie myłeś swojego piekarnika i zabrudzenia nie chcą tak łatwo się poddać. Spróbuj tym razem przygotować roztwór z octu, również w proporcji 1:1. Postępuj z nim tak samo, jak zrobiłeś z sodą. Pamiętaj jednak, żeby nie mieszać octu z sodą – choć wchodzą one w widowiskową reakcję, to jednak neutralizują nawzajem swoje działanie i mogą pozbawić się wzajemnie swoich czyszczących właściwości.

Sól

Jesteś studentem i nie masz w domu ani octu, ani sody? Nie martw się, na pewno masz w domu sól! Wymieszaj ją z wodą w proporcji 1:1 i zobacz sam, jak te dwa proste składniki są w stanie zdziałać cuda! Wysoki roztwór soli ma podobne właściwości do sodu i powinien pomóc Ci zwalczyć brud.

Cytryna

Jeśli wyżej wymienione sposoby Cię nie zadowalają, spróbuj wyczyścić piekarnik jego własną mocą. Wlej wodę do żaroodpornego naczynia i wyciśnij do niego sok z jednej-dwóch cytryn. Nastaw piekarnik na najwyższą temperaturę i wstaw do niego przygotowaną „lemoniadę”. Po 10 minutach cały brud powinien się rozpuścić, dzięki czemu będziesz mógł po prostu zetrzeć go ściereczką.

Tabletka do zmywarki

Twój piekarnik jest pełen plam starego tłuszczu i stopionego sera sprzed wielu miesięcy? Wydaje Ci się, że zwykłe sposoby to za mało, żebyś mógł efektywnie wyczyścić piekarnik? Spróbuj sposobu z tabletką do zmywarki. Napełnij naczynie żaroodporne wodą i wrzuć do niego tabletkę do zmywarki. Wstaw je do piekarnika na 1,5 godziny na 150℃. Tym razem powinno Ci się udać pokonać zabrudzenia.

Co zrobić z blachą i kratką piekarnika?

Aby wyczyścić blachę i kratkę piekarnika rozpyl wcześniej przygotowane roztwory i zostaw je, żeby zaczęły działać. Po 10 minutach możesz spokojnie umyć je w zlewie zwykłym płynem do mycia naczyń.

Dodatkowe wskazówki

*Przed rozpoczęciem czyszczenia zdejmij drzwiczki piekarnika – dzięki temu będziesz miał lepszy dostęp do czyszczonych powierzchni.

*Najnowsze modele piekarników mają opcję samooczyszczenia – nagrzewają się wtedy do 500℃ i spylają cały brud. Jest to jednak luksus, na który na razie mało kto może sobie pozwolić.

*Poza wyżej wspomnianymi sposobami potraktuj szybę piekarnika płynem do mycia okien i umyj ją w ten sam sposób, w jaki myjesz okna.

*Mycie piekarnika samemu po raz pierwszy może być przytłaczające. Dlatego warto poprosić kogoś bardziej doświadczonego, żeby to zrobił za nas i przyjrzeć się, jak powinno się to robić. Usługa czyszczenia piekarnika kosztuje jedynie 40 zł – dzięki niej, następnym razem będzie nam łatwiej wyczyścić go samemu.

Zamówić czyszczenie szyby piekarnika
Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Ostatnie wpisy