Close
Wybierz język
Warszawa Warszawa
Ukraina
Kijów
Łotwa
Ryga
Niemcy
Berlin
Białoruś
Mińsk
Czechy
Praga Brno
Słowacja
Bratysława
+48 732 106 566
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Godziny pracy Call center: poniedziałek - sobota, 8:00 - 18:00. Po godzinie 18:00 możesz napisać do nas przez komunikator
Sprzątanie w prezencie Sprzątanie w prezencie
Ukraina
Łotwa
Niemcy
Białoruś
Czechy
Słowacja

Symbole na metkach - co oznaczają i jak je czytać?

Rozszyfrowanie znaków prania na metkach nie jest takie trudne, natomiast warto znać ich znaczenie, aby odpowiednio pielęgnować odzież i buty i przedłużyć ich trwałość.

Co oznaczają znaki na metkach?

Producenci odzieży i obuwia na przyszytych metkach oprócz informacji, z czego zostały wykonane, umieszczają wskazówki, jak należy odpowiednio pielęgnować daną rzecz. Zwykle znaki na metkach są w formie infografik, bez podpisów, których rozszyfrowanie może nam sprawić niemały kłopot. Najczęstsze symbole na metkach to: miska z wodą, która oznacza pranie; kwadrat (suszenie), koło (pranie chemiczne), trójkąt (wybielanie) oraz żelazko (prasowanie).

Symbol na metce miski z wodą z ręką oznacza, że przedmiot należy prać ręcznie lub w pralce z funkcją prania ręcznego. Najprościej jest, gdy na miskach z wodą przedstawiona jest temperatura prania, jednak często używa się również kropek, gdzie jedna kropka oznacza 30 stopni, dwie - 40 stopni, trzy - 60 stopni, cztery - 90 stopni. Natomiast poziome kreski pod miską z wodą definiują stopień ostrożności prania — jedna kreska oznacza na przykład, żeby nie wirować wcale albo na bardzo łagodnych obrotach.

Czy każda metka zawiera znaki prania?

Obecnie niemal wszystkie elementy odzieży posiadają metki ze znakami, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja. Niektórzy producenci zamieszczają przewrotne zdanie ”Albo daj to swojej mamie, będzie wiedziała, co z tym zrobić”. Tak naprawdę kluczowe jest znać, z jakich materiałów zostało wykonane ubranie, i na podstawie tej informacji możemy wybrać odpowiedni tryb prania. Jednak niektóre rzeczy zawierają mieszankę tkanin albo inne elementy, które mogą decydować o sposobie pielęgnacji.

Metki mogą zawierać również znaki prasowania — żelazko z jedną kropką oznacza możliwość prasowania w temperaturze do 110 stopni Celsjusza, z dwiema — do 150 stopni, natomiast z trzema — nawet do 200 stopni. Trójkąt na metce mówi nam, że odzież może być wybielana, natomiast trójkąt z napisem CL dopuszcza również chlorowanie. Znak kwadratu z kołem w jego środku pozwala na suszenie ubrania w suszarce bębnowej i podobnie, jedna kropka oznacza zastosowanie niskiej temperatury, a dwie — wyższej. Czasem możesz spotkać się z symbolem na metce litery w kole — takie oznaczenia są przeznaczone dla profesjonalnych pralni chemicznych.

Czy muszę stosować się do znaków prania na metkach?

Kupując ubranie czy buty, w założeniu chcielibyśmy cieszyć się nimi jak najdłużej. Bez odpowiedniej pielęgnacji nie będzie to jednak możliwe — jeśli już pierwsze pranie zostanie wykonane w niepoprawny sposób, odzież może zostać bezpowrotnie uszkodzona. Wskazówek udzielą Ci znaki na metkach. Najbardziej problematyczne są delikatne tkaniny wełniane i jedwabne, a w przypadku ich silnego zabrudzenia może być konieczne oddanie ich do prania specjalistycznego.

Podobnie, znak prania na metce w postaci przekreślonej miski z wodą oznacza, że ubranie wymaga prania na sucho. W takim przypadku warto zdecydować się na usługę prania chemicznego. Z kolei przekreślone koło dyskwalifikuje przedmiot z prania chemicznego, a przekreślone żelazko — z prasowania. Warto znać podstawowe symbole na metkach, aby uniknąć deformacji materiału albo jego bezpowrotnego zniszczenia.

Oceń ten artykuł
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Rate 1
Latest blog posts
Cennik Usług Sprzątających w Warszawie - Kompleksowy Przewodnik

Cennik Usług Sprzątających w Warszawie - Kompleksowy Przewodnik️

W dzisiejszych czasach, kiedy życie staje się coraz bardziej zabiegane, wielu z nas szuka sposobów, aby zaoszczędzić czas i energię na codziennych obowiązkach, takich jak sprzątania mieszkań i domów. Z pomocą przychodzą profesjonalne firmy sprzątające, oferujące szeroki zakres usług, od podstawowego sprzątania po kompleksowe czyszczenie po remoncie. Kluczowym aspektem przy wyborze firmy jest jednak zrozumienie, jak kształtują się ceny i co wpływa na końcową wycenę usługi.

Ile kosztuje sprzątanie domu i mieszkania? Ceny i porady - Warszawa i inne miasta

Ile kosztuje sprzątanie domu i mieszkania? Ceny i porady - Warszawa i inne miasta️

Czystość w domu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i samopoczucia wszystkich domowników. W dzisiejszych zabieganych czasach nie każdy ma jednak czas lub energię, by samodzielnie zadbać o porządek, szczególnie w dużych przestrzeniach lub przy intensywnym trybie życia. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych usług sprzątających. Ile biorą za sprzątanie mieszkania lub domu?

Ile kosztuje pranie dywanu? - Zamów pranie chemiczne dywanu już dziś!

Ile kosztuje pranie dywanu? - Zamów pranie chemiczne dywanu już dziś!️

Zastanawiasz się, ile kosztuje pranie dywanu? Clean Whale oferuje pranie chemiczne dywanu już od 10 zł za metr!

Pranie dywanów Warszawa - Cennik

Pranie dywanów Warszawa - Cennik️

Zastanawiasz się, ile kosztuje pranie dywanów w Warszawie? Clean Whale oferuje pranie wykładzin i dywanów już od 10 zł za metr!